KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14544427
nr 1454 4427
Wilhelm Vilkrist
(1887-1972), Sverige
Oljemålning, Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 35x60 cm, yttermått inklusive ram: 46x71 cm
Wilhelm (Kristensen) Vilkrist, dansk-svensk målare och grafiker född 1887 i Danmark, död 1972.
måndag 14 mars 2022
kl 20:22:12
Wilhelm Vilkrist
Läs mer om Wilhelm Vilkrist